Millal teste tellida?

Kas tellida võistlussiseseid või -väliseid teste? Kas võtta uriini- või vereproovi? Tõhusa testimise läbiviimiseks tuleb arvesse võtta nii spordiala spetsiifikat, dopingu tarvitamise ulatust ja ka rahalisi võimalusi.  Kui tekib raskusi otsustamisel, millal ja milliseid teste tellida, siis soovitame Eesti Antidopinguga ühendust võtta, et üheskoos parimad lahendused leida.

Võtke ühendust:
Marit Jukk, Eesti Antidopingu testijuht, marit.jukk@eadse.ee või telefonil +372 529 2184

Kuidas teste tellida?

Testimise tellimiseks on oluline teada eelinfot, et dopingutestimisi paremini planeerida. Mida varem alaliit Eesti Antidopingule oma võistlussisese testimise soovist või vajadusest teada annab, seda paremini saab üritust planeerida ja vältida viimasele hetkele jäetud olukorrast tekkinud pingeid.

Kui testimist on tellitud võistlustele, soovib Eesti Antidoping testimise tellijalt teada:

  • Võistluste toimumise kuupäevi ja toimumiskohta
  • Soovitud testide arvu ja spetsiifikat (uriini- või vereproov)
  • Infot, kas võistlus on siseriiklik või on tegemist rahvusvahelise alaliidu üritusega. Viimasel juhul võib kaasneda rahvusvahelise alaliidu poolt ettekirjutusi testimiste osas.

Peale esmase informatsiooni saamist teeb Eesti Antidoping ligikaudse kalkulatsiooni testimise läbiviimiseks. Hinna moodustavad labori analüüside kulu, testivahendid, testide transport, tööjõukulu ja testimisega kaasnevad korralduskulud. Keskmiselt võib arvestada, et 1 testi hind jääb vahemikku 300-400 eurot.

heidi_jaanJärgmise sammuna lepitakse koostöös Eesti Antidopingu ja alaliidu või võistluste peakorraldajaga kokku järgnevas:

  • Testiruumi tingimused ja nõuded – eelnevalt tutvutakse dopingukontrolliruumidega, täpsustatakse WC asukohad jmt. Vaata nõudeid ruumidele.
  • Sportlaste saatjate (chaperone’de) arv ja nõuded – sobivate saatjate leidmine (sageli vabatahtlikud) on võistluste korraldaja kohustus. Saatjate arv sõltub tellitavate testide arvust, samuti peab arvestama, et sportlast peab saatma samast soost ja täisealine isik. Teisi nõudeid saatjatele vaata siit. NB! Akrediteerimise organiseerimisel tuleb arvestada, et sportlase saatjatel peab olema ligipääs samadesse tsoonidesse, kus ka sportlastel.
  • Kuupäevad ja kellaajad, millal Eesti Antidopingu testijad võistlustel testivad. See sõltub võistluste ajakavast.
  • Rahvusvahelise ürituse ja tiitlivõistluste puhul, kus on kohal ka rahvusvaheline delegaat, toimub tihe suhtlus ja eelkohtumised, et kokku leppida ja kooskõlastada kõik testimisega seonduv, näiteks tulemuste haldamine, proovide transport ja WADA akrediteeritud labori valik.

Puhast sporti saab toetada ka muul moel

Lisaks testimisele on ka teisi võimalusi, kuidas puhast sporti oma ringkonnas edendada:

  • Kirjutage võistlusjuhendisse dopingukontrolli võimalikust toimumisest. Eesti Antidoping saab aidata sõnastuse täpsustamisel.

Näiteks: /Ürituse nimi/ osalejad peavad lugu puhtast ja ausast spordist. Võistlustel kehtivad /rahvusvahelise alaliidu nimi/ dopinguvastased reeglid täies mahus ja sellest tulenevalt on Eesti Antidopingul ja teistel dopinguvastastel organisatsioonidel õigus läbi viia dopingukontrolli kõikide osalejate seas.

  • Kajastage antidopingu teemasid oma alaliidu kodulehel, vaata siit.
  • Jagage oma sportlastele ja treeneritele antidopinguga seotud materjale, edastage Eesti Antidopingu infokirju.
  • Korraldage koolitus- ja haridustegevusi koostöös Eesti Antidopinguga, vaata siit.