Sõnumikandjate projekt

Suvises taotlusvoorus esitati Sloveenia Antidopingu initsiatiivil projektitaotlus Euroopa Liidu noorteprogrammi Erasmus+. Rahvusvaheline projekt „Doping prevention through peer learning among youth – prePLAY“ sai täies mahus toetuse.

 

Projekti ideeks on leida igast riigist kümmekond antidopingu sõnumikandjat (ambassadors), kes koolitatakse välja, et antidopingutegevusi läbi viia oma riikides. Tegemist on Sloveenias edukalt toiminud kogemuse rakendamisega teistes riikides. Projekti partnerid on lisaks Sloveeniale Läti, Malta, Saksamaa, Ungari ja Eesti.

UNESCO fond toetab harrastussportlaste e-õppeprogrammi

sector_shs_fund_doping_sport_en

UNESCO spordist dopingu kõrvaldamise fond otsustas sügiseses toetusvoorus anda raha 15-le projektile. Nende seas sai toetust ka Eesti projekt.

Sihtasutus Eesti Antidoping on välja töötanud visandi, et luua harrastussportlastele e-õppeprogramm. E-õppeprogrammil on kaks eesmärki: jagada ajakohast antidopingualast teavet harrastussportlaste seas ning pakkuda interaktiivset e-õppe platvormi, mis toetab kasutajate hoiakute kujundamist. Programm koostatakse koostöös Menu Kirjastusega.

Loe UNESCO ingliskeelset uudist

Sportlaste koolitus uuest dopinguvastasest koodeksist

Koolituse sisu

Novembri lõpus ja detsembri alguses toimus kolm koolitust sportlastele Tallinnas ja Tartus.

Koolituse sisu põhines sportlaste juhendil, mille WADA on sel sügisel välja andnud.

 

Teemadeks olid:

  • Mida doping tähendab?
  • Sportlase ja abipersonali kohustused
  • Mõni sõna toidulisanditest
  • Keelatud ainete ja võtete nimekiri
  • Testimine, proovide võtt ja analüüs
  • Karistused ja koostöö
  • Sportlane sotsiaalmeedias

Koolituse läbiviija oli Elina Kivinukk, Eesti Antidopingu hariduse ja koolituse projektijuht.

 

Koolituse materjalid

Lae siit alla koolituse slaidid (PDF)

PPT-slaidide saamiseks kirjuta elina.kivinukk(att)antidoping.ee

 

Kolme koolituse peale kogusime kokku meile esitatud küsimused ja püüdsime neile omalt poolt vastata.

 

Uuri küsimusi ja vastuseid siit.

 

Vaata ka uue koodeksi eestikeelset versiooni

 

Endiselt oleme valmis tulema alaliitudele, sportlastele ja abipersonalile koolitusi tegema. Selleks kirjutage meile kiri

Avaldame WADA uue koodeksi eestikeelse tõlke

2015. aastast hakkab jõustuma uus maailma dopinguvastane koodeks.

Valminud on koodeksi eestikeelne tõlge, lisaks ka tõlge kahest rahvusvahelisest standardist: raviotstarbelise kasutamise erandite ning eraelu puutumatuse ja isikuandmete kaitse rahvusvaheline standard. Ülejäänud standardid on veel tõlkimises ja avaldatakse lähiajal.

Koodeksi ja standardite ametlikku teksti hoiab WADA ning see avaldatakse inglise ja prantsuse keeles. Kui tõlked on ingliskeelse tekstiga vastuolus, lähtutakse ingliskeelsest tekstist.

 

WADA 2015. aasta koodeks on leitav siit

Rahvusvahelised standardid leiab siit

 

Lisainfo:

Kristel Berendsen

Juhatuse liige

Tel 5289062

E-post kristel.berendsen@antidoping.ee

Valminud kaks materjali toidulisandite kasutamisest spordis

Järjest enam on levinud juhtumid, kus sportlased on andnud positiivse dopinguproovi, kuna keelatud ained on olnud sportlaste tarvitatud toidulisandites (mõtleme siinkohal nö „pulbreid“).

Kuna paljudes riikides ei ole toidulisandite tootmine riiklikul tasandil piisavalt reguleeritud, on see olukord järjest tõenäolisem. Näiteks 2004. aastal Saksamaal tehtud analüüsis uuriti 600 toidulisandit ja leiti, et ligi 15% nendest sisaldasid anaboolseid steroide, ilma et neid oleks koostisosades märgitud.

Antidopingu organisatsioonid eri riikides teevad kõik endast oleneva, et selle ohu eest hoiatada. Ka Eesti Antidoping on koostanud eri maade kogemust arvesse võttes kaks uut materjali toidulisandite teemal.

Materjal Toidulisandid ja puhas sport on lühem ja printerisõbralikum, mida on igal sportlasel ja treeneril võimalik ise välja trükkida.

Teine materjal on pikem ja põhjalikum ning soovi korral võib seda sihtasutusest küsida kirjutades elina.kivinukk(att)antidoping.ee. Internetist saab selle kätte siit.